Richard Šmehlík – hnědý pás BJJ

Richard Šmehlík – hnědý pás BJJ

Cyborg a Richard Šmehlík

Cyborg a Richard Šmehlík

Richard Šmehlík je rodák pocházející z Ostravy jenž je známý jako legendární hokejista. Richard odjel ve svých 20-ti letech do USA, kde hrál hokej v nejprestižnější organizaci světa, tedy v NHL. Podařilo se mu získat Stanleyův pohár a zlatou olympijskou medaili (Nagano, 1998). V roce 2000 skončil s hokejem. Vzhledem k tomu, že již odmala měl oblibu v bojových sportech, začal trénovat Krav Maga, ve kterém je v současnosti držitelem černého pásu. A pak se dostal k brazilskému jiu-jitsu.


Richarde, jak ses dostal k BJJ?

Já dělám ještě Krav Maga. V roce 2008 k nám přišli dělat seminář borci z Brazilskeho Jiu-Jitsu a mi se líbilo, jak si s námi pohráli. Nikdo neměl proti nim šanci. Všichni jejich zápasníci porazili v kuse bez přestávky asi 10 až 15 lidí. My jsme byli všichni bez dechu a oni byli úplně v klidu, bez únavy a zadýchání. A to tam měli kluky s modrými pásky. Samozřejmě to byl jenom zápas bez úderů a kopů. Od té doby (rok 2008) jsem začal dělat i BJJ.

Jak se jmenuje gym, ve kterém trénuješ?

Náš gym se jmenuje Buffalo Brazilian Jiu Jitsu.

Promoce na vyšší stupeň z ruk svého profesora.

Promoce na vyšší stupeň z ruk svého profesora.

Kdo je Tvůj profesor a vůbec celá linie?

Můj profesor je Charles Anzalone. Naše linie je takto: Jigoro Kano – Mitsuyo Maeda – Carlos Gracie senior – Carlson Gracie senior – De la Riva. Můj profesor Anzalone bydlel, trénoval a dělal semináře s Carlson Gracie (překládal pro něj) do jeho fialového pásku. Potom Carlson nečekaně zemřel. Můj profesor se zeptal De la Rivy (Carlson black belt), jestli může být jeho profesorem a ten souhlasil. Můj profesor Charles Anzalone je první Američan, který je black belt pod De la Riva.

Jak často trénuješ?

Trénuji 5x, někdy 6x v týdnu. Ano, jsem zavislák :-)

Kdy jsi dostal jednotlivé pásky?

Modrý pásek jsem získal v roce 2010, fialový v roce 2012 a hnědý nyní (2015).

Účastnil ses někdy nějakých turnajů a jak jsi dopadl?

Zúčastnil jsem se dvou turnajů. První byl submission only a ten jsem vyhrál. Druhý byl New York Open a tam jsem prohrál na body. Na turnaje jinak nechodím, protože mám zraněné obě zápěstí a nemůžu dělat některé techniky.

Jezdíváš na semináře?

Jezdím trénovat každý rok k Marcelo Garcia do New Yorku a Roberto Cyborg Abreu do Miami.

Čerstvý držitel hnědého pásu. Buffalo BJJ family

Trénoval jsi BJJ v ČR?

Ano, když jsem v ČR na návštěvě, tak trénuji ve Frýdku-Místku v GB Draculino (od r. 2012). Také s nimi jezdím každý rok na soustředění do Polska. Již jsem byl s nimi na 3 letních a jednom zimním soustředění. První bylo v roce 2013.

Richard se dělí o své zkušenosti na tréninku ve Frýdku-Místku s týmem GB Draculino.

Richard se dělí o své zkušenosti na tréninku ve Frýdku-Místku s týmem GB Draculino.

V čem je jiné BJJ v USA a v ČR/Polsku?

Na toto je těžké odpovědět. Já si myslím, že každá škola je v něčem výjimečná. Někdo má rád close guard, někdo open guard atd. Každý zápasník si může určit jakým stylem bude zápasit.

Richard v souboji se Cyborgem v postoji. Záviděníhodný sparing.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně příjemných chvil strávených na žíněnce.

Prozatím žádné komentáře.

Přidat komentář