Info

Informace o ADCC

Vznik

Myšlenka o založení klubu a vytvoření soutěže ADCC World Submission Fighting Championship vznikla v hlavě Sheika Tahnoon Bin Zayed Al Nahyan, který toho času studoval v USA. Sheik Tahnoon se po zhlédnutí prvního UFC v roce 1993 stal fanouškem MMA. Krátce poté začal studovat brazilské jiu-jitsu v San Diego v Californii. Po ukončení studií se Sheik Tahnoon vrátil do Spojených Arabských Emirátů (SAE), ale jeho vášeň pro bojová umění neskončila. Sheik Tahnoon měl vlastní vizi; realizovat bojová umění nejen v jeho rodných SAE, ale také vytvořit standardy pro boj na zemi.

K uvedení své vize do reality Sheik Tahnoon měl plán: vytvořit ADCC (Abu Dhabi Combat Club) a zrealizovat rozvoj bojových umění v SAE. Sheik Tahnoon přebudoval nevyužité prostory v Abu Dhabi v klub bojových umění. Začal s najímáním nejlepších instruktorů různých bojových umění: brazilského jiu-jitsu, juda, wrestlingu, samba, muay-thai atd. a dal jim špičkové zázemí pro tréninky a vytrénování nejlepších profesionálních zápasníků. Brzy se stalo ADCC nejlepším zázemím pro studium a trénování MMA v Arabském světě.

V ADCC klubech učí instruktoři světové úrovně brazilské jiu-jitsu, sambo, box, kickbox, judo, wrestling a různá další umění vhodná pro MMA.

Cíl

Cíle Abu Dhabi Combat Club jsou obecně podporovat zdravý způsob života výukou členů ve způsobu stravování a trénovat lidi ve všech aspektech sebeobrany, které povedou k sebedůvěře.

Prezident

Prezident Abu Dhabi Combat Club je H. E. Sheik Hazza Zayed Al Nahyan a vice-prezident je H. E. Sheik Tahnoon Bin Zayed Al Nahyan.

Soutěž ADCC World Submission Fighting Championship

Asi bylo těžší uskutečnit druhou část Sheikova plánu, ale rovněž to bylo více uspokojující, protože vytvořil nejen nejlepší grapplingový turnaj na světě, ale také vytvořil zcela nový způsob boje: submission fighting.

Čím víc se stával zdatnějším a zdatnějším v BJJ, tak vnímal mezeru ve filosofii BJJ a to, že většina BJJ sportovců ignorovala páky na nohy. Proto Sheik Tahnoon následoval své vlastní ideje a brzo se pustil směrem k vytvoření zcela nového sportu, který pohltí celý svět.

Začal se učit ruské sambo a jeho žízeň po vědění ho k jiným bojovým stylům jako je wrestling a judo. Když se učil všechny tyto styly, často došel ke stejné otázce nebo k tomu samému výroku instruktorů různých stylů: „Moje umění je lepší než všechny ostatní. Když ho umíš, můžeš porazit všechny ostatní styly!“. Problém byl, že každý styl měl svoje vlastní pravidla, tak nebylo možné zjistit, který styl je nejlepší.

S touto myšlenkou Sheik Tahnoon vytvořil novou soutěž a stanovil „neutrální“ pravidla, která dovolovala různým bojovým umění soutěžit proti ostatním bez brutality úderů a dokázat tak, že ten jejich styl je ten nejefektivnější. Proto vznikl v roce 1998 první ADCC World Submission Fighting Championship. V pravidlech ADCC byly body, takže každý grapplerský styl měl stejné šance. Byly povoleny skoro všechny submission (kromě pák na páteř), tudíž nebyly svázány omezeními různých bojových umění. Vytvořila se tak neutrální půda, kde BJJ, sambo, judo, wrestling a jiné styly mohly soutěžit navzájem mezi sebou. ADCC mělo 16 zápasníků v každé z 5 váhových kategorií plus kategorie „Absolute“. Navíc ADCC turnaj měl velkou výhodu, která nebyla v žádném jiném turnaji té doby, a to velkou finanční odměnu pro vítěze každé váhové kategorie. Poprvé v historii mohli zápasníci soutěžit o velké peníze bez následků z uštědřených úderů. Tak vznikla soutěž pro budoucí zápasníky MMA, kde mohli ukázat své dovednosti.

První ADCC se konalo v Abu Dhabi (SAE) od 20.-22. března 1998. Navzdory tomu, že to byl nový turnaj a těšil se malé publicitě (málo specializovaných médií v té době), tak první ADCC turnaj získal několik nejlepších světových grapplerů té doby. Zatímco ostatní se obávali, že se vystaví jiným pravidlům, než jsou zvyklí a raději zůstali doma a čekali, jak tento první turnaj dopadne a raději si nechali ujít šanci zápasit už v březnu roku 1998.

Po skončení prvního turnaje se závodníci vraceli domů plní dojmů ohledně kvality turnaje a rovnosti pravidel. Následoval boom zájmu zápasit na tomto turnaji příští rok. S každým nadcházejícím rokem se aktivně připravoval na turnaj ADCC víc a víc světových zápasníků z celého světa. Se vzrůstajícím zájmem vznikl problém – příliš mnoho nových zájemců a volných pouze 16 míst. To přinutilo ADCC ke vzniku regionálních kvalifikací, tzv. trials (dnes Mistrovství Evropy atd.). Brzy se stal submission grappling po celém světě novým a vzrušujícím sportem.

ADCC šampioni a nejlepší závodníci se stali velmi žádaným zbožím pro MMA galavečery, kde se pak stávali hvězdami v turnajích jako je UFC, Pride nebo K1. Jména jako jsou Royler Gracie, Mark Kerr, Matt Hughes, Ricardo Arona, Tito Ortiz, Rodrigo „Minotauro“, Dean Lister, Ricco Rodrigues, Ricardo Arona, Matt Lindland, Tom Erickson, Ronaldo „Jacare“ Souza a Vitor „Shaolin“ Ribeiro jsou jen zlomkem úspěšných zápasníků, kteří pak udělali kariéru v MMA.

Submission fighting se rozšířil díky ohromnému úspěchem ADCC a vytvořily se amatérské ligy po celém světě. Každým rokem nesmírně stoupá počet závodníků v tomto druhu zápasení. ADCC turnaj byl a vždycky bude vrcholem.

Finanční odměny na Mistrovství světa

Každá váhová kategorie:

 • 1. místo: 10.000 $
 • 2. místo: 5.000 $
 • 3. místo: 3.000 $
 • 4. místo: 1.000 $

Kategorie “Absolute”:

 • 1. místo: 40.000 $
 • 2. místo: 10.000 $
 • 3. místo: 5.000 $
 • 4. místo: 1.000 $

Super fight:

 • výhra: 40.000 $
 • prohra: 10.000 $

Ceny:

 • nejlepší technika: 1.400 $
 • nejlepší takedown: 1.400 $
 • nejrychlejší submission: 1.400 $
 • nejlepší zápas: 1.400 $

Celkem: 206.600 $

Vítězové kategorie „Absolute“ na Mistrovstvích světa

2015: Sao Paolo (Brazílie) - Claudio Calasans (BRA)

2013: Peking (Čína) – Roberto „Cyborg“ Abreu (BRA)

2011: Nottingam (Velká Británie) – Andre Galvao (BRA)

2009: Barcelona (Španělsko) – Braulio Estima (BRA)

2007: Trenton, NJ (USA) – Robert Drysdale (USA)

2005: Long Beach, CA (USA) – Roger Gracie (BRA)

2003: Sao Paolo (Brazílie) – Dean Lister (USA)

2001: Abu Dhabi (SAE) – Ricardo Arona (BRA)

2000: Abu Dhabi (SAE) – Mark Kerr (USA)

1999: Abu Dhabi (SAE) – Roberto Traven (BRA)

1998: Abu Dhabi (SAE) – Mario Sperry (BRA)

ADCC v České republice

Dne 17. června se uskutečnila v Praze historicky první schůzka s oficiálním zástupcem ADCC. Marko Leisten (prezident ADCC pro Evropu) přijal Českou republiku do federace ADCC. Prezidentem pro Českou republiku se stal Jan Paldus a vice-prezidentem Robin Javorek.

Členství

Do odvolání se nevybírají žádné členské poplatky. V případě, že máte zájem stát se členy ADCC Czech Republic, stačí zaslat na e-mail adcc.cz@gmail.com informace o Vašem klubu (název, město, kontaktní osoba, web, e-mail, telefon).

Cíl

Obecně rozvoj grapplingu v České a Slovenské republice a zapojení všech grapplingových disciplín: brazilské jiu-jitsu, judo, řecko-římský zápas, volný styl, sambo, luta livre a MMA. K tomuto účelu budou pořádány turnaje dle pravidel ADCC. Vyvrcholením celé sezóny pak bude v prosinci Mistrovství republiky pouze pro občany České a Slovenské republiky a Czech Open v červnu otevřený všem.

Vítězové kategorie „Absolute“ a “nejlepší týmy” na Mistrovstvích České a Slovenské republiky

2015: Martin Buday (Clube de Jiu Jitsu Pitbull Nitra); nejlepší tým – GB Draculino

2014: Jakub Stejskal (SK Pretorian Pardubice); nejlepší tým – Laugaricio Ju Jitsu Trenčín